Lokalne TemeNa Vrutku nema vode za cijelo Visoko, Haldija je jedina opcija za...

Na Vrutku nema vode za cijelo Visoko, Haldija je jedina opcija za dugotrajno rješenje problema sa otpadom

U prvoj rečenici otkrivamo suštinu cijelog teksta. Na Vrutku nema vode za cijelo Visoko, Haldija je jedina opcija za dugotrajno rješenje problema sa otpadom.

A sada se vraćamo na početak da bi sadašnjost bila jasnija. Javna preduzeća se osnivaju da bi Općina zaštitila svoje interese, spriječila monopol, učinila uslugu kvalitetnom i jeftinijom za svoje građane. Javna preduzeća ukoliko iskazuju dobit na kraju godine, ona bi trebala biti usmjerena na dodatno poboljšanje usluge i modernizaciju ili na pojeftinjenje te iste usluge za sve građane i korisnike istih.

U Visokom je to sve nakaradno, počev od JKP “Gradska groblja” preko JKP “Visoko” pa do svih Javnih ustanova. Od osnivanja javnih preduzeća i javnih ustanova mi gledamo i slušamo priče o tome kako je neko javno preduzeće tužilo općinu svog osnivača, ili kako općina tuži neko javno preduzeće i nikad se ne zna ko je kome i koliko dužan. Potpuno glupa i šizofrena situacija. Svake godine imamo usvajanje izvještaja poslovanja tih preduzeća od strane OV Visoko, uz prikazivanje izvještaja nekakavih revizorskih kuća, a onda uredno imamo i slanje finansijskih policija u ista ta preduzeća od strane osnivača.

Ali da se mi vratimo suštini priče. Općina želi da uzme kredit od cca. 9.000.000KM, projekat su radili neki “eksperti” iz Banja Luke i Prijedora kojima je normalno da se Čekrekčije nalaze u podsistemu Moštre? Planirana sredstva su uduplana, a broj stanovnika koji će dobiti vodu se nije značajno mijenjao? Cilj općinske administracije je da se cijela općina uveže jednim prstenom, što nigdje u praksi ne postoji? Kažu nam i da će biti novih priključaka za 1000KM po domaćinstvu i to njih 6.000, tako da će kompletan zamišljeni projekat koštati 15.000.000KM sa neizvjesnim ishodom iz prostog razloga jer se kompletna općina Visoko ne može snabdijevati vodom sa izvorišta Vrutak gdje je kapacitet 70 l/s (i to su još davno rekli ozbiljni inžinjeri prije 30 godina). Na izvorištvu Šećine njive gdje su vršena istraživanja kapacitet je 10 l/s i svakom normalnom je jasno da to tako ne može, a ako i pokušaju, postojećih 50% stanovnika koji imaju uredno vodosnabdijevanje bit će suočeno sa stalnim redukcijama vode.

Kredit koji bi uzela Općina Visoko vraćali bi narednih15 godina i to bi nas koštalo oko 600 000 KM godišnje. Jasno nam je rečeno i da bi se povećala cijena vode za domaćinstva jer tobože trenutno imamo najmanju cijenu u odnosu na okolne gradove iako bi preduzeće koje iskazuje dobit na kraju godine i čiji je osnivač Općina trebalo da razmišlja o sniženju cijene usluga prije nego li direktor preduzeća svoju platu poveća za 150% i trenutno zarađuje cca. 2.500KM. Dakle, ovaj kredit i cijeli projekat možda i ima opravdanost ukoliko se neko ili nekoliko njih ugradilo u procenat od kredita koji podsjeća na slučaj “visočkog aerodroma” za koji smo godinama plaćali kao porezni obveznici anuitete u raznim vrijednostima.

Još jednom naglašavamo, jedino dugotrajno ispravno rješenje za Visoko kada su u pitanju vodosnabdijevanje i problem sa otpadom jeste: Ulaganje i investiranje u pronalaženje novih izvorišta, jer Vrutak nema dovoljan kapacitet. I izgradnja vlastite deponije sa idealnom konfiguracijom terena na granici sa općinom Breza na lokalitetu Haldija. Sve ostalo je neizvjesnost koja košta 15.000.000KM i za koju na kraju mandata neće niko odgovarati, a kredit će vraćati porezni obveznici kompletne općine Visoko.


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE